Ako si čo najlepšie zabezpečiť svoje bývanie?

by spravca

Existuje množstvo riešení, ktoré vedia dopomôcť k ochrane bývania. Záleží len na vás, čo vám vyhovuje a čomu dáte prednosť. Cieľom všetkých je ochrániť si dostatočne to, čo je vaše!

Bezpečnostné dvere

Na trhu je v súčasnosti množstvo nielen značiek, ale aj typov a bezpečnostných tried. Vybrať si môžete drevené, plastové, hliníkové alebo oceľové dvere. Čo sa týka tried, tak všetky by mali spĺňať základné podmienky, a to mať viac uzamykateľných a blokujúcich miest ako bežné dvere, väčšiu odolnosť proti mechanickému poškodeniu a zosilnenú zárubňu. Neodmysliteľnou súčasťou je bezpečnostný zámok. Často využívaný je rozvorový zámok, t.j. zámok, ktorý uzamyká dvere na niekoľkých miestach súčasne. Overiť si to môžete tak, že na dverách budete vidieť niekoľko oceľových kolíkov na hornej aj dolnej častí dverí, aj nad a pod pántami. Súčasťou zámku je bezpečnostná cylindrická vložka s triedami 1 až 4 a samozrejme kľúč. Výrobcovia myslia dnes na ochranu aj pri kľúčoch a pri viacerých je nutné predložiť bezpečnostnú kartu, ak máte záujem o vytvorenie duplikátu.

Zopár praktických tipov

  • Ku kvalitným bezpečnostným dverám patrí určite aj certifikát od výrobcu o bezpečnostnej triede, tepelno-izolačných a zvuko-izolačných vlastnostiach a protipožiarnej odolnosti – ak vám ho predajca neposkytne, vypýtajte si ho!
  • Pred kúpou si zistite referencie aj informácie o záručnom a pozáručnom servise!
  • Dbajte na kvalitu a príliš nízke ceny si poriadne preverte!

Mechanické zábrany

Ďalšími možnosťami, ako si zabezpečiť svoje bývanie, sú rôzne bariéry, prídavné zámky na dverách, poistné retiazky, priezory na dverách – niektoré aj s prepojením na webkameru. Hoci nejde o najnovšie trendy, to, že sa stále predávajú a využívajú v domácnostiach svedčí o tom, že predsalen fungujú a dopomáhajú k ochrane vášho bytu či domu.

Elektronické zabezpečovacie systémy

Už modernejšiu techniku môžeme vidieť pri elektronických zabezpečovacích systémoch, ktoré bývajú prepojené s telefónom majiteľa a v prípade nutnosti mu je ihneď zasielaná správa o vzniknutej situácii. Zároveň môžu uzatvoriť potrebné prívody, aby sa situácia ešte nezhoršila. Ide napr. o požiarne a záplavové detektory, snímače úniku plynu a podobne.

Kamerové systémy

Bežnou súčasťou domov a bytov je už dnes aj kamerový systém. V dnešnej modernej dobe si už viete systém prepojiť aj so svojimi mobilnými zariadeniami a mať tak stále prehľad o tom, čo sa u vás deje. Navyše je možné povoliť vstup aj na diaľku, napr. deťom pri skoršom príchode domov, ak ešte nepoznajú bezpečnostný kód. Poskytovatelia týchto systémov vám vedia pripraviť riešenie na mieru.

Naše tipy

  • Myslite vždy na všetky vchody a vstupy! Zlodeji radi využívajú aj nezabezpečené okná a balkónové dvere v prípade domov.
  • S technickými vymoženosťami to netreba ani preháňať, aby ste sa nestali väzňom vo svojom vlastnom dome! Úplne postačí jednoduché, ale spoľahlivé bezpečnostné riešenie najmä, ak nepatríte k technickým odborníkom.
  • Zabezpečenie bytu alebo domu je možné aj v prípade, že doma ostáva domáci miláčik. Viaceré systémy už majú riešenie aj na takéto prípady a senzory nezachytávajú objekty do určitého rozmeru alebo počtu kíl. Samozrejme, pri veľkých zvieratách už je problém.

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Táto možnosť zabezpečenia sa nevylučuje s vyššie uvedenými možnosťami. Dokonca niektoré by ste predtým, ako si uzavriete poistenie domu, mali mať. Každú nehnuteľnosť je určite dobré poistiť, hoci veľké množstvo Slovákov na túto súčasť bývania stále nemyslí. A pritom môžu nastať viaceré situácie, ktoré vám môžu poškodiť alebo zničiť majetok. Ide napríklad o povodeň, záplavu, požiar, úder blesku či vandalizmus. Pri mnohých týchto rizikách nie je vinník postihnuteľný, a preto vám bez poistenia nikto škodu nepreplatí.

Ak sa rozhodnete chrániť svoj majetok aj vďaka poisteniu, je možné si vybrať poistný produkt vhodný práve pre vás a vašu nehnuteľnosť. Na základe údajov, ako sú stav a typ nehnuteľnosti, vek, obývanosť, prípadná rekonštrukcia, miesto a veľkosť, zistíte jednotlivé ponuky poisťovní. Rozdiel je samozrejme, či ide o novostavbu rodinného domu v meste, dom vo výstavbe alebo rekreačná chata v horách na občasné bývanie. V každom prípade je však možnosť nájsť si ideálnu ponuku a dokonca aj vďaka porovnaniu ušetriť!  

Praktické rady a tipy k poisteniu domu a bytu

  • Ak poistená nehnuteľnosť zmení majiteľa, automaticky zaniká aj uzatvorené poistenie. Keďže to platí napr. aj v rámci rodiny, kedy sú nehnuteľnosti darované, treba myslieť na to a uzatvoriť si poistenie nanovo.
  • Poistenie je dobré v nejakom časovom horizonte aj zhodnotiť a prípadne prerobiť, keďže hodnoty nehnuteľností sa hýbu. Je to z dôvodu, aby ste neplatili zbytočne viac ako je nutné alebo naopak, aby neprišlo k podpoisteniu.
  • V prípade spoluvlastníctva nehnuteľnosti sa poistné plnenie pri poistnej udalosti vypláca rovným dielom všetkým vlastníkom, nie len tomu, kto má uzatvorené poistenie.

 

 

 

You may also like