Vieme, kedy je vhodný čas prezutia na letné pneumatiky

by spravca

Rovnako ako keď v zimnom období nosíme teplé oblečenie a správnu obuv do zimy a v lete nosíme zase úplne iné veci, tak aj automobil potrebuje podobnú starostlivosť, ktorá je závislá na striedaní ročných období.

Je to jednoduché, v zime sa používajú zimné pneumatiky a v lete letné pneumatiky. Ale čo keď v zimnom období príliš veľká zima nie je a po snehu a ľade ani pamiatka? Aj tak je používanie zimných pneumatík vo väčšine prípadov z hľadiska bezpečnosti nutné, pretože adhézne vlastnosti zimných pneumatík sú už pri teplote 7 ° C a menej lepšie, než u letných pneumatík. Táto rovnica platí aj naopak a teda ak sa teploty dlhodobo pohybujú nad hraničnou teplotou 7 ° C, potom sú vhodnejšie letné pneumatiky.

Široký a kvalitný výber letných pneumatík nájdete na www.pneumatiky.sk. Môžete si vybrať z drahších aj lacnejších pneumatík. Dobrým výberom sú lacné pneumatiky zeetex . Ak potrebujete elektróny k pneumatikám, kvalitné kúsky nájdete v eshope pneumatiky.sk.

Ďalej je pri prezúvaní pneumatík dôležitá aj ich správna hĺbka dezénu. Mnoho vodičov nepozná minimálnu výšku dezénu, ako potvrdzuje aj webový portál kalendar365.cz. A v prípade opotrebenia pneumatík, tak často nedokáže posúdiť, či je pneumatika ešte vhodná pre opätovné použitie, alebo či je už na odpis. Minimálna výška dezénu letných pneumatík je 1,6 mm a minimálna výška dezénu zimných pneumatík je 4 mm. Letné pneumatiky s hĺbkou pod 3 mm vyhoďte a to isté urobte so zimnými pneumatikami s hĺbkou pod 4 mm (aspoň pre použitie v zime).

Nové pneumatiky majú výšku dezénu obvykle okolo 7-8 mm. Ak je vaša opotrebovaná pneumatika tzv. na hrane a váhate, či ju ešte použiť, uvedomte si, že nejde iba o dodržiavanie predpísaného zákona, ale predovšetkým o bezpečnosť vašu, vašich blízkych aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

 

You may also like