Inkontinencia u mužov – liečba a prevencia

by spravca

21259621 - doctor explaining diagnosis to his male patient.

V detstve sa kontrola nad močovým mechúrom obvykle vyvíja skôr u dievčat ako u chlapcov. Nočné pomočovanie je aj preto u chlapcov častejšie. Vzhľadom na rozdiely v anatómii a na zmeny spôsobené v tehotenstve, únik moču je pre zmenu dvakrát bežnejší u dospelých žien ako u dospelých mužov. Mužská močová inkontinencia môže mať celý rad príčin. V mnohých prípadoch je za tým zväčšenie prostaty. Poznáme akútnu (náhlu), dočasnú (prechodnú) alebo chronickú (dlhotrvajúcu) mužskú inkontinenciu. Môže byť tiež vrodená (získaná pri narodení) alebo získaná (v dôsledku úrazu alebo choroby).

Anatómia mužských močových ciest

Močové cesty muža sa skladajú z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice. Obličky odstraňujú toxické (uremické) odpadové produkty z tela. Udržujú rovnováhu látok v krvi a produkujú glykoproteínový hormón (erytropoietín), ktorý aktivuje produkciu červených krviniek v kostnej dreni. Močovody sú fibromuskulárne rúrky, ktoré odvádzajú moč z obličiek do močového mechúra. Keď je plný, mozog dostane signál, aby sme sa urýchlene dostavili na toaletu. Za normálnych okolností dokážeme vďaka svalom (napr. vnútorný zvierač alebo detruzor- sval zodpovedný za vyprázdnenie močového mechúra) moč udržať dovtedy, kým je to nutné. Na WC ho stačí vylúčiť z tela močovou trubicou a je to.  Mužská močová trubica má 12 až 25 cm. Tiahne sa z močového mechúra až ku koncu penisu. Pri inkontinencii je proces ovládania močenia narušený a často za tým stojí ochorenie prostaty. Prostata je žľaza veľkosti orecha, ktorá sa nachádza pod močovým mechúrom a pred konečníkom. Je obklopená kapsulou väzivového tkaniva, ktorá sa nazýva kapsula prostaty.

Rizikové faktory

Ako sme sa už zmienili, existuje niekoľko typov močovej inkontinencie. Najbežnejšia je tá, ktorá súvisí so zväčšenou prostatou. Stresovou inkontinenciou sa rozumie strata moču pri činnostiach ako kýchanie, kašľanie, smiech či cvičenie. Odborná štúdia ukazuje, že v globále trápi inkontinencia asi 17 % mužov vo veku nad 60 rokov. Postihuje 25 miliónov dospelých mužov a žien v Spojených štátov a 200 miliónov ľudí na celom svete. Pokiaľ ale zostanete aktívny aj v seniorskom veku, riziko inkontinencie sa zníži. Postačia krátke každodenné prechádzky a cviky panvového dna pre mužov. Akútna inkontinencia sa však môže dostaviť aj po užívaní niektorých liekov (antidepresíva, antihistaminiká), pri nadváhe, pri pokoji na lôžku (po operácii), no môže byť za tým aj infekcia močových ciest alebo ťažká zápcha (preplnené črevá tlačia na močový mechúr). V niektorých prípadoch je za týmto ochorením aj nadmerné užívanie alkoholu, kofeínových nápojov a fajčenie. Z ochorení, po ktorých sa zvykne u mužov prejaviť inkontinencia, prevláda okrem problémov s prostatou aj rakovina močového mechúra, vrodená abnormalita močových ciest a nervového systému, cukrovka, demencia, poranenie miechy, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, mŕtvica či močové kamene.

Liečba mužskej inkontinencie

Liečba závisí od príčiny, veku a celkového zdravotného stavu. Môže zahŕňať tréning močového mechúra (pravidelnú návštevu toalety), Kegelové cviky, implantovanie externých pomôcok, elektrickú stimuláciu, užívanie liekov, prerušovanú katetrizáciu, no tiež chirurgický zákrok. Lekár môže predpísať aj inkontinenčné pomôcky pre mužov, ale kúpiť si ich môžete aj sami (podľa toho, čo budete potrebovať). Ponuka je pestrá, zahrňuje všetko od posteľných podložiek cez spodnú bielizeň, vložky a jednorazové plienky až po svorky a kompresné krúžky (zastavenie prietoku moču). Pamätajte ale na to, že svorky a krúžky musia byť odstránené každé 2 až 3 hodiny pred močením. Sú preto vhodné skôr pre pacientov, ktorí dokážu vzorne dodržať svoj „vyprázdňovací harmonogram“. Nesprávne používanie môže spôsobiť poškodenie tkaniva penisu a bolesti.

Prevencia

Základom je zdravý a aktívny životný štýl. Udržujte si primeranú váhu, prestaňte fajčiť a zdržte sa príjmu alkoholu či kávy. Vždy sa riaďte radami svojho lekára a užívajte lieky, ktoré Vám predpíše.

 

Autorské právo: luckybusiness / 123RF Reklamní fotografie

You may also like