Pracujete z domu? Výhody a nevýhody home office

by spravca

kancelarsky-nabytok-uni-stoly

Ak vo Vašej firme zavádzate prácu „na doma“, respektíve home office a chcete z toho vyťažiť maximum, ako pre Vás, tak aj pre Vašich zamestnancov, mali by ste sa najprv ubezpečiť v tom, či to bude fungovať. Nech je práca z domu pre všetkých zúčastnených výhodou, a nie stratou času.

Ako na to?

 

Home office ako firemný benefit

Keďže práca z domu je trendom, ktorý je na vzostupe, dostalo sa to aj k nám. To, čo v zahraničí firmy už bežne praktizujú niekoľko rokov, až desaťročí, je však na Slovensku a u slovenských zamestnávateľov stále iba v plienkach, a tak vlastne nikto poriadne nevie, ako má taká práca z domu vyzerať.

V prvom rade si je treba stanoviť presné podmienky. To, že pracujeme z domu predsa vôbec neznamená, že sa máme v úmysle flákať. Veľkou devízou home office je práveže vyššia efektivita práca, príjemnejšie pracovné prostredie, keďže si každý zariadi svoju domácu kanceláriu podľa seba. Vyberiete si vyhovujúce kancelárske stoličky i pracovný stôl, aký potrebujete.

Aj pre zamestnávateľov je umožniť svojim zamestnancom pracovať z domu výhodou. Šetria tým firemné náklady a zvyšuje to flexibilitu na oboch stranách. V dnešnej dobe online komunikácie tak môžu spolu komunikovať ľudia aj naprieč celým Slovenskom, ba aj svetom.

 

thumbNevýhody práce z domu

Aby ste predišli prípadným nedorozumeniam, je dobré si hneď na začiatku spolupráce ujasniť, ako bude Vaša komunikácia prebiehať. Budete sa spolu dorozumievať a zadávať inštrukcie a pracovné úlohy výlučne mailom, prípadne si v stanovené časy zatelefonujete alebo sa z času na čas stretnete v kancelárii v ústredí Vašej firmy?

Home office si viac ako iné formy spolupráce vyžaduje plnú dôveru, nakoľko nemáte Vášho podriadeného pod neustálym dohľadom. To, či je zodpovedný a dôveryhodný, však zvyčajne zistíte až po nejakom čase spolupráce.

Je zrejmé, že nie každý je vhodný adept na takúto prácu. Niekto skrátka nemôže pracovať doma, je príliš vyrušovaný domácim prostredím, nevie sa sústrediť, potrebuje okolo seba ľudí a neosobný kancelársky nábytok, nie gauč a vlastnú kuchyňu.

 

Kedy doma radšej nepracovať?

Ak teda o sebe viete, že nevydržíte byť dlhšie zatvorení medzi štyrmi stenami Vášho bytu, ani to neskúšajte. Ani Vy, ktorí pracujete manuálne a sedenie pri monitore či telefóne Vás ubíja, ani pre Vás asi práca z domu nebude. Hoci, vlastné podnikanie sa dá manažovať pokojne aj z obývačky. To je tiež istá forma home office, len bez kancelárie. Pokojne si vystačíte so stolom, počítačom, mobilom a čo nesmie chýbať, to sú rozhodne kvalitné  kancelárske kreslá.

A ako všetky podobné typy prác si to vyžaduje v prvom rade zodpovednosť a spoľahlivosť. Ale to Vy istotne dobre viete.

 

 

You may also like