Škvrny na kobercoch - ako si s nimi poradiť

Škvrny na kobercoch – ako si s nimi poradiť

by spravca

Koberce sú štýlovým doplnkom do interiéru, no zároveň aj magnetom na nečistoty a škvrny. Či už sa jedná o kávu vyliatu na koberci v obývačke, žuvačku v detskej izbe, alebo mastnú škvrnu v kuchyni, s trochou snahy a správnymi postupmi sa vám podarí koberec zachrániť a zbaviť ho aj tých najodolnejších škvŕn.

Prevencia a rýchla reakcia sú základ

Ak sa na koberec niečo vyleje, reagujte ihneď a škvrnu vyčistite. Čím skôr zareagujete, tým menšia je pravdepodobnosť, že sa škvrna stane trvalou. Pomocou čistej, dobre sacej handričky alebo papierových utierok vytrite tekutinu z koberca. Netlačte na škvrnu, aby ste ju nerozšírili. Na škodu nie je používať ochranné prostriedky na koberce, ktoré bránia prieniku tekutín do štruktúry vlasu. Tieto prostriedky vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu koberca a tiež pomáhajú pri čistení škvŕn.

Tipy na odstránenie rôznych druhov škvŕn

Medzi najbežnejšie znečistenie kobercov patria vyliate tekutiny ako káva, čaj a víno. V jedálni či kuchyni ide o olej a maslo. V detskej izbe sa stáva nehoda so žuvačkou a niekedy sa pri hre stane nehoda aj domácemu maznáčikovi. Na všetky tieto druhy škvŕn fungujú iné metódy čistenia. Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho prostriedku ho vždy otestujte na nenápadnom mieste koberca tak ako testujete parfémy na malej časti koži. Nepoužívajte príliš veľa vody, aby sa koberec nepoškodil. Po vyčistení koberec nechajte vyschnúť. Ak sa vám nepodarí škvrnu odstrániť, obráťte sa na profesionálnu firmu. Ešte pred tým však vyskúšajte tieto prostriedky:

  • Na kávu, čaj a víno nikdy nepoužívajte horúcu vodu, ktorá by škvrnu ešte viac zafixovala do koberca. Vyskúšajte jemné čistenie so studenou vodou a saponátom na riad. Dobré účinky majú aj plátky citróna.
  • Na mastné škvrny použite sódu bikarbónu alebo škrob, ktoré nasypete na škvrnu a necháte pôsobiť. Následne ušpinené miesto povysávajte. Z týchto kuchynských ingrediencií môžete vytvoriť aj pastu po zmiešaní s vodou a votrieť ju do škvrny.
  • Na žuvačku zaberie jedine kocka ľadu a následné opatrné oškrabanie ostrejším predmetom. Moč domácich maznáčikov vyčistíte octom s vodou v pomere 1 ku 1. Nechajte tekutinu pôsobiť a v závere škvrnu vyčistite vodou.

Okrem uvedených domácich prostriedkov môžete použiť aj komerčné prípravky. Každá drogéria ponúka rôzne čistiace preparáty, ktoré slúžia na čistenie daného typu škvrny. Pred použitím vždy čítajte návod a overte si, či je prípravok vhodný na váš typ koberca s ohľadom na materiál. Škvrny na kobercoch môžu byť skutočnou nepríjemnosťou, ale s rýchlym a efektívnym zásahom minimalizujete trvalé poškodenie koberca. Prevencia, rýchla reakcia a použitie správnych čistiacich prostriedkov sú kľúčom k tomu, aby sa váš koberec udržal čistý a krásny.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

 

You may also like