Osteoporóza: Aké sú príčiny vzniku, prejavy a možnosti liečby?

Osteoporóza: Aké sú príčiny vzniku, prejavy a možnosti liečby?

by spravca

Osteoporóza je tiež známa ako rednutie kostí. Prejavuje sa najčastejšie u žien v strednom veku a dôvodov môže byť hneď niekoľko. Samozrejme, prejaviť sa môže aj v mladšom veku, prípadne aj u mužov.

V súčasnej dobe trpí osteoporózou veľká časť našej populácie. Aké sú dôvody vzniku tohto ochorenia? Môže ísť o genetickú predispozíciu, ale aj hormonálnu nerovnováhu či užívanie niektorých liekov. Často je na vine aj nezdravý životný štýl, ktorý sa najčastejšie spája s nízkou fyzickou aktivitou, a tiež aj nezdravou stravou.

Ako sa prejavuje osteoporóza?

Ako viete, že trpíte osteoporózou? Ak na sebe po dlhšiu dobu pozorujete symptómy, ako napríklad bolesti chrbtice, zníženie telesnej výšky alebo zhrbenie v oblasti hrudníka, pravdepodobne ide práve o toto ochorenie. Zistí to však až váš lekár, v tomto prípade špecialista – ortopéd. Ide totiž o úbytok kostnej hmoty, ktorý sa najčastejšie prejavuje práve v oblasti chrbtice alebo bedra.

Výživové doplnky

V prvom rade je veľmi dôležité doplniť do tela vápnik a dôležité živiny, ktoré sú kľúčové pre správne udržanie stavu kostí. Výborným riešením je výživový doplnok s názvom Vinum, ktorý, okrem iného, posilňuje kosti, prispieva k silnejšiemu imunitnému systému a v neposlednom rade aj znižuje únavu či vyčerpanie. Doplnok je od výrobcu Naturvita, ktorý sa vyznačuje tým, že vyrába vysoko kvalitné výživové doplnky.

Dostatočne sa hýbte

Osteoporóza sa dá liečiť liekmi, ale nie je možné toto ochorenie úplne vyliečiť. Preto je dôležitý zdravý životný štýl. Hýbte sa čo najviac, nakoľko pohyb je aj pri ochoreniach tohto typu kľúčový. Nájdite si aktivitu, pri ktorej nezaťažujete príliš svoje kosti a vykonávajte ju pravidelne. Vďaka pravidelnej aktivite môžete zmierniť nepríjemné prejavy osteoporózy.

 

You may also like