Odporúčania pre výber turistickej obuvi do náročného terénu

Odporúčania pre výber turistickej obuvi do náročného terénu

by spravca

Vysokohorské expedície, ľadovcové túry a podobné extrémne dobrodružstvá vyžadujú špeciálnu turistickú obuv, ktorá je schopná zvládnuť náročné podmienky. Výber správnych topánok, ktoré zohľadňujú komfort a požiadavky konkrétnej expedície je kľúčový pre bezpečnosť a pohodlie pri extrémnych výpravách. Špeciálna turistická obuv do náročného terénu je navrhnutá tak, aby chránila nohy pred chladom, vlhkosťou a inými nástrahami.

Základné vlastnosti odolnej turistickej obuvi

Turistické topánky určené pre extrémne podmienky musia spĺňať niekoľko kritérií:

  • vodotesnosť
  • odolnosť voči poškriabaniu a pretrhnutiu
  • odpruženie
  • ochrana proti šmyku
  • podpora členkov

Aké parametre si všímať pri výbere odolnej turistickej obuvi

Pri kúpe turistickej obuvi do náročného terénu nikdy nehľaďte na cenu. Šetriť na tejto obuvi môže znamenať zvýšené riziko zranenia i únavy. Namiesto ceny si preverte nasledujúce vlastnosti.

Odolný materiál

Alfou i omegou pri turistikách topánkach sú materiály, ktoré boli využité pri ich výrobe. Turistická obuv do extrémnych podmienok musí byť veľmi odolná voči mechanickému poškodeniu. Ochráni chodidlo pre vonkajšími vplyvmi a nástrahami trás ako sú ostré vetvy, kamene, skaly a či zľadovatený povrch. Z toho hľadiska je jedinou voľbou koža. Kožený zvršok potrebuje pomocníka v podobne špeciálnych membrán. Materiály ako Cordura na spevnenie exponovaných miest a membrána Gore-Tex alebo iné vodotesné membrány sú vhodné pre ochranu pred pretrhnutím, vodou a vetrom.

Podrážka s trakciou

Podrážka by mala byť dostatočne robustná a odolná voči opotrebovaniu. Pre ľadové povrchy sú vhodné špeciálne vibramové podošvy, ktoré poskytujú spoľahlivú trakciu aj v náročných podmienkach. Turistická obuv vysokej kvality nedisponuje len podošvou, ale tiež medzipodošvou, ktorá zvyšuje odpruženie pri chôdzi a zvyšuje tiež ochranu chodidla pred zranením. Všímajte si členenie drážok na topánkach. Hlboké drážkovanie lepšie odvádza vodu a zamedzujte pošmyknutiu.

Vyšší strih

Najčastejším zranením pri výstupoch bývajú poranenia členkov. Tie nastávajú, pretože sú nohy namáhané a nemajú dostatočnú oporu v členkovej oblasti. Pri výstupoch a viacdenných výletoch vždy zvoľte vyšší strih topánok. Pánska a dámska turistická obuv nad členky podporí celý pohybový aparát a spevní najviac rizikové časti nohy v oblasti členkov. Spevnenie poskytujú tiež topánky, ktoré majú pevné viazanie vedúce od prstov až po len topánky.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like