História futbalovej lopty: Kedy a kto ju vymyslel?

by spravca

Nie každá vec dokáže na seba strhnúť takú pozornosť ako futbalová lopta. Platilo to za čias našich dávnych predkov a je tomu tak aj v súčasnosti. Napriek tomu, že “futbalka”, ako ju familiárne nazývame, prešla za svoju existenciu prevratným vývojom, počas ktorého sa výrazne menila jej podoba. Kedysi pripomínala skôr kus handry, dnes je to moderná kožená a okrúhla lopta, bez ktorej si nevie svoj život predstaviť žiaden milovník futbalu, či už ide o profesionálnych futbalistov alebo amatérskych športovcov.

Futbalovú loptu poznali už Aztékovia

Vedeli ste, že prvá futbalová lopta je stará viac než tri tisíc rokov? Vyrobená bola v Číne a tvorili ju zvieracie kože pospájané do guľatého tvaru. Ale aj Mayovia či Aztékovia si zhotovili svoju loptu, ibaže trochu inak. Na jej výrobu totiž použili latex, ktorý získali pri ťažbe dreva. A starovekí Egypťania mali pre zmenu loptu z plátna naplnenú zrnom.

Veľmi kreatívnu podobu dostala futbalová lopta v stredoveku. „Obľúbenou“ loptou bola lebka, do ktorej si dedinčania s radosťou zakopali.

Veľmi významný posun vo vývoji futbalovej lopty však nastal asi okolo roku 1600. Istotne aj preto, že futbal bol čoraz populárnejší, a tak sa ľudia snažili futbalovú loptu čo najviac zdokonaliť. Svetlo sveta tak uzrela lopta, na ktorej výrobu použili močový mechúr kravy alebo ošípanej, no nakoľko daný „materiál“ ťažko držal tvar a bol náchylný na prepichnutie, mechúr sa neskôr ešte obalil do kože. A konečne bola na svete odolnejšia a modernejšia futbalová lopta, do ktorej bola radosť si kopnúť.

Objav, ktorý zmenil vzhľad futbalovej lopty raz a navždy

Táto “mechúria” lopta obalená v koži však stále nebola tou loptou, akú poznáme dnes. Ten najvýznamnejší objav vo vývoji futbalovej lopty sa datuje až do roku 1855. Práve vtedy pán Goodyear vynašiel vulkanizovanú gumu, ktorá sa vďaka špeciálnym procesom v teple nedeformovala, takže futbalová lopta konečne nadobudla stály tvar.

O necelých dvadsať rokov neskôr prišla preto Anglická futbalová asociácia aj s oficiálnymi mierami futbalovej lopty, ktoré stanovila na 68,6 až 71,1 centimetra v obvode, čo platí až dodnes.

Krátko na to sa výroba futbalových lôpt rozbehla naplno, až nadobudla masové rozmery. Každá lopta bola v tom čase potiahnutá kravskou kožou, tie najkvalitnejšie kožou z kravskej kostrče, ostatné kožou z chrbta a pliec kravy.

Stále to pravdaže neboli futbalové lopty, aké poznáme dnes. Ľahká, aerodynamická a značková lopta Nike uzrela svetlo sveta a trávniky až omnoho neskôr, no bez pokrokových ľudí a milovníkov futbalu v minulosti by sme mohli dnes o kvalitných „futbalkách“ iba snívať.

Nabudúce zasa niečo z histórie športového náčinia. Tušíte napríklad, ako a kde vznikli basketbalové koše?

 

You may also like