Koi kapre sú dokonalou rybou pre skrášlenie každého záhradného jazierka. Dávajú mu doslova život a svojím majiteľom prinášajú potešenie zo starostlivosti o tieto nádherné zvieratá. Ako však zabezpečiť ich najlepšie zdravie?
Či už koi kapre vo svojom záhradnom jazierku len plánujete chovať alebo ich už chováte, existuje niekoľko základných predpokladov, ktoré je potrebné dodržať, aby boli zdravé a spokojné. Predaj koi kaprov sa na Slovensku v celku rozrástol a preto je dôležité, aby ste mali správne informácie predtým, než sa rozhodnete si tieto ryby zadovážiť.
V tomto článku sa pozrieme na 5 základných predpokladov, aby boli vaše koi kapre zdravé a vy ste si mohli užívať všetky radosti spojené s chovom týchto majestátnych rýb. Aj keď jednotlivé body majú istú náväznosť, nepovažujte tieto rady, prosím, za výpočet krokov.
1. Overte si zdroj rýb
Aby ste sa vyhli všetkým možným problémom – predovšetkým tým zdravotným – nakupujte ryby z overeného zdroja. Venujte dostatok času prieskumu trhu a nájdite si dodávateľa, ktorý má tradíciu a dokáže vám preukázať skutočný pôvod rýb, ktoré predáva. V ideálnom prípade by ryby mali mať zdravotný certifikát (alebo jeho obdobu) a pochádzať z kvalitného, tradičného chovu, ktorý je sám o sebe zárukou, že ryby budú zdravé.
Predaj koi kaprov na Slovensku zabezpečuje viacero firiem a jednotlivcov. Niektorí predávajú originálne japonské koi z dovozu a iní tzv. eurokoi, čo sú ryby dochované v Európe. Rozdiel je nielen v cene (ten môže byť skutočne veľký), ale aj v kvalite.
2. Nové ryby patria do karantény
Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť po nákupe nových rýb, je dať ich do karantény (t.j. do samostatnej nádrže) ešte predtým, než ich vysadíte do záhradného jazierka. Takto zabezpečíte, že prípadná chorá ryba nenakazí ostatné zdravé ryby vo vašom jazierku.
Ak ryba neprejavuje počas karantény žiadne problémy, môžete ju pokojne premiestniť do jazierka. V prípade, že sa nejaký problém prejaví máte výhodu v tom, že ho jednoduchšie indentifikujete a liečba sa rovnako bude vykonávať jednoduchšie v menšej nádrži s menším, kontrolovaným obsahom vody.
Ak nemáte samostatnú nádrž pre účely karantény, buďte veľmi opatrní pri výbere dodávateľa rýb. Presvedčte sa, že karanténa bola vykonaná na jeho strane a spýtajte sa, ako konkrétne ju zabezpečujú. Žiadny seriózny predajca koi kaprov s tým nemôže mať problém.
Medzi najbežnejšie nákazlivé choroby koi kaprov patria parazity a koi herpes.
3. Dbajte na kvalitu jazierka a vody
Správne vybudované záhradné jazierko s kvalitnou vodou sú základné predpoklady na to, aby sa v ňom vašim koi kaprom skutočne dobre darilo a boli zdravé. Kvalitu jazierka a vody v ňom ovplyvňuje pomerne veľa faktorov, z ktorých pre účely tohto článku vyberám nasledovné:
- správne postavené záhradné jazierko s hladkým povrchom dna;
- čistota vody zabezpečená kvalitnou filtráciou a UV lampami;
- dostatočne okysličená voda zabezpečená jej neustálou cirkuláciou;
- správna teplota, tvrdosť a pH vody;
- kontrola úrovne obsahu amoniaku, nitrátov a nitridov vo vode.
Samozrejme, okolo tejto oblasti sa medzičasom vytvorila celá veda, preto berte týchto pár faktorov len ako základné a ďalej sa v tomto odbore vzdelávajte.
4. Nezanedbajte správne kŕmenie
Koi kapre sú veľkí žrúti. Nemali by ste ich však kŕmiť častejšie ako 3-krát denne alebo raz denne v chladnej vode. V období, kedy ryby kŕmite 3-krát denne však dávajte pozor na premnoženie baktérií a zníženie obsahu kyslíka vo vode z dôvodu zvýšenej produkcie výkalov (logicky).
Pokiaľ vám to rozpočet dovolí, ryby kŕmte len kvalitnými krmivami s obsahom všetkých dôležitých látok ako sú tuky, karbohydráty, minerály a vitamíny. Do najkvalitnejších krmív sú vitamíny a minerály pridávané až v konečnej fáze výroby granúl, preto nie sú znehodnotené zahriatím. Nezabudnite si vždy dôkladne pozrieť zoznam látok, ktoré krmivo obsahuje.
5. Starajte sa o kapre s láskou
Venujte svojim rybám čas, starostlivosť a lásku. Predsa len, sú to vaše domáce zvieratá a zasluhujú si vašu pozornosť. Japonské koi kapre sú známe svojou prítulnosťou, keď sa dokonca niekdy nechajú majiteľovi aj pohladkať. Kvalitnými podmienkami, dobrou a pravidelnou stravou a láskyplným prístupom sa vám tieto krásne ryby zavďačia zušľachtením vášho životného priestoru.