5 jednoduchých krokov k dokonalej obývačke

Útulná domácnosť: 5 jednoduchých krokov k dokonalej obývačke

by spravca

Obývačka je miestnosť, v ktorej trávime čas s priateľmi a rodinou, pozeráme filmy alebo večer len tak oddychujeme s dobrou knihou. Mala by byť preto miestom, v ktorom sa cítite príjemne. V nasledujúcich odsekoch vám prinášame zopár tipov, ako si zariadiť obývačku snov, v ktorej budete vždy radi tráviť čas.

1. Výber dizajnu

Prvým krokom v zariaďovaní obývačky by malo byť zvolenie štýlu a farieb, do ktorých chcete miestnosť ladiť. Nechajte sa unášať vlastnou fantáziou a nebojte sa inšpirovať dizajnovými návrhmi z časopisov alebo internetu. Nezabúdajte však, že je to stále vaša obývačka, ktorá má svoje predispozície – napríklad vysnívaný veľký krb sa do bytu moc nehodí. Do vybraného dizajnu následne zlaďte všetok nábytok aj rôzne doplnky.

2. Najväčší kus nábytku – gauč

Odrazovým bodom v zariaďovaní obývačky je výber a umiestnenie najväčšieho kusu nábytku. Najčastejšie ním býva gauč, ktorý je zároveň srdcom miestnosti. Na výber máte z množstva farebných a dizajnových prevedení, jeho veľkosť prispôsobte rozlohe miestnosti a počtu členov rodiny. Zvážiť môžete aj počet hostí. Veľmi praktický je rozkladací gauč, ktorý zároveň poslúži aj ako pohodlná posteľ pre návštevy.

Nebojte sa gauč pri umiestňovaní „odlepiť od steny“. Pohovka posunutá do stredu miestnosti v nej zlepší tok svetla. Za sedaciu súpravu môžete napríklad umiestniť barový stolík, možnosťou je aj praktická komoda. Celý priestor zjednotí koberček, ktorý je aspoň z jednej strany umiestnený pod gaučom.

3. Ohnisko miestnosti

Ohniskom obývačky je dominantný prvok, ktorý na prvý pohľad upúta každého, kto do nej vojde. Môžu ním byť veľký obraz na stene, zaujímavá váza, štýlový konferenčný stolík alebo knižnica. Mimo ohniska by sa mala izba niesť v pokojnom duchu, priveľa rušivých prvkov by znemožňovalo oddych.

4. Odkladací priestor

Odkladací priestor je veľmi dôležitý či už sa jedná o obývačku, detskú izbu, spálňu alebo akúkoľvek inú miestnosť. Odkladací priestor v obývačke si môžete zabezpečiť kúpou pohovky s úložným priestorom. Skvelým riešením je však dizajnová komoda. Nezaberie toľko miesta ako veľká skriňa a zároveň môže poslúžiť aj ako polička.

5. Textúry, osvetlenie a zeleň

Aby mala obývačka ten správny šmrnc, nebojte sa pohrať s rôznymi kombináciami textúr. Drevo, textília a rôzne povrchy nábytku v správnej kombinácii vytvoria útulné miesto. Priveľa industriálnych prvkov či lesklých povrchov by, naopak, pôsobilo veľmi rušivo. Miestnosť zútulnia a vhodne doplnia aj rôzne izbové rastliny. Veľmi dôležité je osvetlenie. Okrem hlavného lustra nezabudnite na menšie lampičky na čítanie.

 

Zdroj obrázka: 2M media / Shutterstock.com

You may also like