Rekuperácie sa stávajú bežnou súčasťou domácností

Rekuperácie sa stávajú bežnou súčasťou domácností

by spravca

Ekológia je často rozoberanou témou. Čoraz viac sa dostávajú do popredia produkty a služby týkajúce sa tejto problematiky. V tomto článku sa dozviete niečo o rekuperáciách, ktoré sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou domácností. O čo ide a aké prinášajú výhody?

Centrálne rekuperácie sa v súčasnosti využívajú najmä na prísun čerstvého vzduchu. Ich výhodou je, že zamedzujú tvorbe vlhkosti, vďaka čomu sa v domácnosti netvoria plesne, ktoré by vzduch znečisťovali.

Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe má množstvo domácností plastové okná, ktoré šetria energiu, majú aj niekoľko nevýhod. Jednou z nich je to, že stavba prichádza o prirodzené vetranie. Práve preto sú skvelým riešením centrálne rekuperácie.

Ako funguje rekuperácia?

Pravdepodobne sa pýtate, aký trik spočíva vo fungovaní rekuperácie. Vysvetlenie je skutočne jednoduché. Ide totiž o to, že vonkajší a vnútorný vzduch má odlišnú teplotu. V špeciálnom výmenníku centrálnej rekuperácie sa hromadí odpadový vzduch práve s tou vyššou teplotou, pri čom odovzdáva teplotu studenšiemu vzduchu, ktorý prúdi vo vonkajšom prostredí.

Šetrenie energií

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že centrálne rekuperácie sú skutočne finančne náročné, opak je pravdou. Všetko sa vám totiž vráti v podobe šetrenia energií. Dokonca, v dnešnej dobe môžete za centrálnu rekuperáciu získať zelenú dotáciu, ktorá sa pohybuje vo výške až 50-tich % z celkovej ceny produktu.

Zaujímavosťou je, že centrálne rekuperácie sa uplatňujú najmä v nízkoenergetických stavbách a sú vysoko ekologické, čo je veľkým benefitom. V súčasnosti existujú dva typy rekuperácií. Centrálna a lokálna, pričom sa centrálna odlišuje vo viacerých aspektoch. Narozdiel od klasickej lokálnej udržiava čerstvý vzduch s požadovanou vlhkosťou a teplotou. Výhodou tiež je, že vo vnútri zariadenia sa nehromadí oxid uhličitý, ktorý by neskôr mohol znížiť pracovný výkon produktu.

You may also like