Ako si vybrať vchodové dvere?

by spravca

Výber správnych vchodových dverí by ste určite nemali podceňovať. Musia plniť nielen estetickú funkciu. Ich úlohou je chrániť domácnosť pred neželaným vniknutím, ale tiež spĺňať izolačnú funkciu. To znamená, že by mali byť kvalitné, pevné a bezpečné. Ako si teda poradiť so správnym výberom vchodových dverí?

  1. Materiálové možnosti

Spravidla máte na výber tri základné možnosti – drevené, plastové alebo hliníkové dvere. Rozdiely medzi nimi sú zásadné. Prvý, na ktorý hľadí veľa zákazníkov, je cena. Kým plastové dvere sú cenovo najprijateľnejšie, drevené a najmä hliníkové dvere patria k tým drahším. V čom ďalšom sa líšia?

Plastové dvere sú síce lacné, no pokiaľ ide o odolnosť a bezpečnosť, z týchto troch možností sú najslabšie. Samozrejme, všetko závisí aj od výrobcu dverí. V prípade špičkových profilov sa aj tieto dvere môžu pochváliť vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami a kvalitou. Navyše, plastové dvere nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Drevené dvere sa pýšia najmä skvelými izolačnými vlastnosťami. Za drevené dvere hovorí aj ich pekný prirodzený vzhľad. Prekážkou pre nenáročnejších zákazníkov môže byť ich vyššia cena.

Hliníkové dvere sú to najkvalitnejšie, čo si môžete z hľadiska materiálu zvoliť. Sú mimoriadne odolné a ich životnosť sa ráta na desaťročia. Kvalitné hliníkové profily majú vynikajúce izolačné vlastnosti a sú odolné aj voči nárazom a násilným vstupom. Vchodové hliníkové dvere majú spravidla vysoké ceny. No táto investícia sa určite vyplatí.

  1. Dizajn

Opäť existujú viaceré možnosti. Zvoliť si môžete plné alebo presklené dvere. Na výber máte tiež rôzne dekóry, farby a vzory. Už dávno neplatí, že plastové dvere musia byť len biele a hliníkové len sivé. Pri všetkých materiáloch máte prakticky neobmedzené možnosti, čo sa týka farieb a vzorov. Nezabúdajte na to, že vchodové dvere by mali ladiť nielen s oknami, ale aj s celkovým vzhľadom domu.

  1. Bezpečnosť

Pokiaľ ide o bezpečnosť, najlepšou voľbou sú hliníkové dvere. Pri všetkých typoch materiálov však máte možnosť dokúpiť si bezpečnostné zámky navyše, prípadne zvoliť posilnené kovania.

Pred výberom vchodových dverí teda myslite nielen na dizajn, ale najmä na ich úžitkové vlastnosti. V prípade, že vám rozpočet nedovolí siahnuť po drahších kvalitných hliníkových dverách, zvoliť môžete lacnejší plast. Určite však hľadajte špičkové plastové profily vyššej kvality.

 

You may also like