Detská izba, v ktorej sa spí aj učí: Ako ju zariadiť?

by spravca

shutterstock_211330207

Detská izba – ideálny priestor na snívanie, hranie i učenie. Ako však všetky tieto činnosti skĺbiť a zariadiť deťom izbičku funkčnú, dostatočne priestrannú, no zároveň krásnu a pohodlnú? Jednoducho izbu, v ktorej je radosť byť dieťaťom.

Viete, ako na to? Dáme Vám zopár užitočných tipov, ktoré sa Vám možno zídu.

Zariadenie detskej izby a jeho význam

Zariadenie izby má na vývoj detí veľký vplyv. Miesto, kde vyrastajú, kde sa formujú a trávia väčšinu svojich voľných dní, musí preto spĺňať tie najprísnejšie parametre. Okrem dôrazu na výber správneho nábytku do detskej izby či vhodné osvetlenie študijného stola však nezabudnite na jednu podstatnú vec: Dajte aj deťom možnosť sa k tomu všetkému vyjadriť. Nech vedia a cítia, že je tá izba skutočne ich.

V každom prípade by mala detská izba šikovne, ak možno čo najviac kreatívne spojiť príjemné s užitočným, čiže prepojiť zónu na spanie a učenie s hracím priestorom. To všetko pravdaže po zohľadnení priestorových možností danej detskej izby.

Izba na štúdium aj hranie

Obzvlášť študentské izby, kde je popri všetkých hračkách, posteli a ostatnom nábytku potreba umiestniť ešte písací stôl, stoličku aj poličku na učebnice si vyžadujú veľkú predstavivosť. Ak nemáte izbu navyše, dbajte na to, aby malo dieťa v byte aspoň svoj kútik, kam sa môže utiahnuť a v pokoji študovať. Ale pravdaže, ideálne je, ak máte priestor i možnosti na detskú izbu s kompletným vybavením.

Zariadenie izby, rozostavenie nábytku v priestore aj pomer jednotlivých zón závisia v nemalej miere aj od veku dieťaťa, prípadne od počtu detí, ktoré izbičku obývajú. Je pochopiteľné, že inak budeme zariadzovať izbu pre dvoj-trojročné dieťa a iný vzhľad nadobudne izba sedemročnej školáčky, ktorej nízka detská stolička zrejme neuspokojí.

Detská izba – dôraz na bezpečnosť

Bezpečnosť, tá by mala byť v každej detskej izbe bez ohľadu na vek dieťaťa na prvom mieste. V detskej izbe by sa preto nemali nachádzať žiadne škodlivé materiály. Dávajte si pozor aj na veľkú vlhkosť či prašnosť. V neposlednom rade zohľadnite aj vek dieťaťa, najmä pri výbere vhodného nábytku a doplnkov. Možno si vravíte, že nechcete meniť zariadenie detskej izby každý tretí rok a prioritou je pre Vás jej funkčnosť, ladíte ju teda do neutrálnych tónov, ale detská izba by nemala byť len strohým miestom určeným na spanie a učenie. Isteže, písacie stoly do detskej izby sú vítaným kusom nábytku, rovnako tak posteľ s kvalitným matracom, avšak sú to práve kreatívne doplnky, ktoré robia detskú izbu takou jedinečnou. Nebojte sa preto siahnuť aspoň po nálepkách na steny či nábytok, prípadne farebnom koberci s detským motívom, napr. mestečkom či škôlkou na skákanie a rozhodne dajte aj deťom možnosť svojou troškou prispieť k zariaďovanie ich izbičky. Aby sa v nej cítili skutočne ako doma.

 

You may also like