Drevo či plast na oknách? K čomu sa prikloníte Vy?

by spravca

13979448 - living room rendering

Koľko ľudí, toľko chutí. A nesporne to platí aj pri výbere okna do domu či bytu. Mnohí uprednostnia stále obľúbený plast, iní sa priklonia k prírodnému drevu. Aké sú najväčšie výhody a nevýhody oboch materiálov? A čo „vyhráva“ v tomto pomyselnom súboji?

 

Niet jednoznačného víťaza

Napriek mnohým porovnaniam sa nedá jednoznačne povedať, ktoré okno je lepšie. Eurookná či radšej plastové okno?  Každý musí vychádzať v prvom rade sám zo seba a zodpovedať si podstatnú otázku: „Čo od nových okien očakávam?“ Až následne, aj na základe dostupných porovnaní, môžete zvažovať pre a proti eurookien aj okien plastových. Už vopred Vás ale upozorňujeme, že to vychádza zhruba rovnako, a teda v konečnom dôsledku rozhodne aj tak Váš osobný pocit a preferencie, ktoré uprednostňujete.

 

Drevo verzus plast na oknách

Čo teda porovnať a z čoho vychádzať, aby sme rozlúštili náročný rébus, aké okná si vybrať? Tieto faktory istotne zavážia:

Cena 

Drevo je drevo, a to sa odráža stále aj na jeho cene. Prírodné eurookná sú teda finančne náročnejšie ako okná plastové. Všetko však pravdaže záleží aj od toho, o aké drevo ide, rozhoduje jeho kvalita i pôvod.

Pocit

Drevené okná sú podľa názoru mnohých ľudí príjemnejšie na dotyk, vo všeobecnosti pôsobia teplejšie, útulnejšie. Preto mnohí neváhajú, a napriek vyššej cene eurookien ich uprednostnia pre ich plastovou alternatívou. A kto si nechce priplácať za drevo, volí aspoň možnosť dreveného dizajnu plastových rámov.

Vlastnosti okien 

Svojimi fyzikálnymi vlastnosťami sa plastové okná vyrovnajú oknám dreveným. Pri kúpe okien si všímajte tepelnú priepustnosť rámu aj kvalitu zasklenia. Pri plastových oknách registrujte aj počet komôr daného okna, zasadenie a počet tesniacich profilov, kvalitu povrchovej úpravy, či je možnosť výmeny okenného tesnenia, aká je kvalita spravovania profilu, najmä v rohoch a taktiež druh použitého kovania.

Údržba

Pokiaľ ide o udržiavanie okien, plastové okná sú v istej výhode, keďže si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Sú ľahko umývateľné, netreba ich natierať, kvalitný plast už ani časom nezožltne, dokonca aj prípadné drobné ryhy či škrabance sa dajú pomerne ľahko odstrániť špeciálnymi pastami. Jediné, na čo upozorňujeme, je výber čistiacich prostriedkov. Pri umývaní plastových okien nikdy nepoužívajte agresívne chemikálie, ktoré by mohli poškodiť povrch okna.

A čo eurookná? Ako sa starať o ne? Faktom ostáva, že drevené okná sú náročnejšie na údržbu. Minimálne každých 5 rokov je dobré ich prebrúsiť, prelakovať, čím sa predĺži ich životnosť a zachová sa ich prvotný vzhľad. Aspoň raz ročne je fajn aj premastiť  jednotlivé časti kovania a taktiež ošetriť  tesnenie silikónovým prípravkom.

 

Plast či drevo? Aké okná zvolíte? Rozhodli ste sa? Veríme, že sa rozhodnete správne, nech už bude Vaše rozhodnutie akékoľvek.
Autorské právo: numismarty / 123RF Reklamní fotografie

You may also like