Kancelária pre introverta: Čo v nej nesmie chýbať?

by spravca

58177887_sIntroverti, akí sú to ľudia  a prečo sa o nich toľko hovorí? Prečo o nich píšeme aj my? Možno pomôže, keď sa lepšie rozhliadnete okolo seba. Určite si nejakého introverta všimnete, ba čo viac, možno ste ním aj Vy. Kde berieme tú istotu? Asi polovica populácie je introvertná, tak by v tom bol čert, ak by ste nejakého nepoznali osobne. V prípade, že ste skôr hlučný a dominantný extrovert, zrejme si pokojnejších ľudí až tak nevšímate. A ani si neuvedomujete, že im Vaša hlučnosť môže prekážať. Práca v kancelárii si však vyžaduje sústredenie, a to sa nie každému podarí, keď mu pracovné prostredie celkom nevyhovuje. Aká kancelária je teda vhodná pre introverta?

 

Kolega introvert

Čo charakterizuje introvertov? Základný rozdiel medzi extrovertmi a introvertmi výstižne popísal ešte v roku 1921 psychoterapeut Carl Jung. Introvertov vystihuje to, že sa zásadne sústredia na jednu vec. Pracujú možno pomalšie, ale o to rozvážnejšie. Majú vo zvyku dlhšie sa koncentrovať a riešiť problém, ktorý by extroverta prestal baviť už po krátkej chvíli. Možno sa niekomu zdá, že introverti sú nudní a spomalení suchári, ale to je len dôsledok ich dôslednosti. Neraz preto dokážu viac ako extroverti, lebo to, že niekto stále o niečom nahlas nehovorí a nechváli sa všetkým, aj tým, čo nevie, ešte neznamená, že nič nedokáže. Práve naopak. Introverti sú často ľudia veľmi múdri a efektívni, ktorí  sa príliš nezapájajú do tímových aktivít, aby si udržali dostatočný odstup a nemohli byť vtiahnutí do malicherných medziľudských sporov. Najčastejšie sa učia od druhých pozorovaním, všetko dôsledne vyhodnotia, spracujú, zvážia, aby mali istotu, že ich konanie bude správne. A zvyčajne aj je.

Aj preto si hľadanie kancelárie vhodnej pre pokojnejších ľudí vyžaduje poctivý prístup a zohľadnenie viacerých faktorov. Introverti sú totiž nenahraditeľným pilierom každého pracovného kolektívu, sú istotou, pevným základom, od ktorého sa iní učia alebo sa ním aspoň inšpirujú.

 

Čo najčastejšie robia introverti?

Aby ste si nemysleli, že introvert sa schovávajú kdesi v kútoch, vyvedieme Vás z omylu. Výskumy ukázali, že 25 až 30 % generálnych riaditeľov patrí k introvertom. Introverti totiž uprednostňujú také pracovné pozície, v ktorých sa cítia dobre, kde môžu pracovať v pokoji a ak sa dá, tak osamote. Aj preto je najviac introvertov medzi analytikmi,  programátormi a účtovníkmi. A keďže dnešný svet patrí technológiám, logicky sa introverti dostávajú čoraz viac aj na manažérske posty.

 

Hluk introverta stresuje

Objektívne je treba povedať, že sve neberie ohľady na introvertov. Všade masy, hluk a šum. Poviete si, každý sa musí prispôsobiť a kto to nezvládne, nemá na to. Ale ono to nie je celkom tak. Aj preto čoraz viac firiem disponuje miestnosťami, ktoré sú určené na nerušený oddych  počas pracovného dňa, nech aj introvertní pracovníci majú možnosť pracovať tak, ako im je prirodzené – nerušene a bez zbytočného stresu. Ak to však v kancelárii nejde, čoraz viac introvertov vyhľadáva prácu z domu, ktorá im dokonale vyhovuje, nakoľko tam môžu pracovať v známom prostredí, v pokoji, čo vedie k ich vyšším a lepším výkonom.

 

zdroj:  www.kancelarie.sk

Autorské právo: gstockstudio / 123RF Reklamní fotografie

You may also like