Nález, aký sa často nevidí: Takmer kilogram zlatých náramkov z čias Vikingov

by spravca

Zlatým šperkom sa ľudia skrášľovali od pradávna. Náušnice, prstene či krásne náramky od výmyslu sveta skrátka vždy boli, sú a zrejme ešte dlho budú súčasťou ľudskej spoločnosti. Zlato, podobne ako aj nás, fascinovalo i našich predkov, dokonca možno ešte o čosi viac. Neraz mu prikladali veľkú, priam mystickú moc a zlatom sa mohlo obklopiť len zopár vyvolených. Aj preto vždy veľmi zarezonuje nález cenností z dávnej minulosti. Podobne, ako významný objav zlatých náramkov z éry Vikingov, ktoré náhodne našli amatérski archeológovia v Dánsku.

37759910 - beautiful girl in ethnic jewelry with mirror covered with sand

Šperky z dávnej minulosti

Trojici amatérskych archeológov z Dánska sa podaril husársky kúsok, presnejšie nález. Objavili vôbec najväčšiu zbierku zlatých a strieborných šperkov z čias Vikingov. Zrejme nie je treba zdôrazňovať, že cena tohto pokladu je nevyčísliteľná. Všetky zlaté šperky, ako aj nájdené cennosti zo striebra totiž pochádzajú z obdobia okolo roku 900 nášho letopočtu. Dvaja muži a jedna žena, ktorí sa archeológii venujú len amatérsky, pritom našli všetko toto zabudnuté bohatstvo za pomoci detektoru kovov. A že ide o nález nad nálezy, o tom svedčí aj hmotnosť cenností, ktoré objavili. Dohromady vážilo sedem náramkov takmer jeden kilogram!

 

Starodávne náramky v nevyčísliteľnej hodnote

Už keď sme našli prvý náhrdelník, cítili sme sa, ako keby sme objavili svätý grál. Keď sme ale neskôr našli aj tie ďalšie, bolo to neskutočné,“ cituje server Local Sweden Mariu Aagaard Larsen, ktorá spolu s dvoma kolegami tvorí amatérsku skupinu archeológov Team Rainbow Power. Rekordný úlovok sa im podarilo nájsť v júni tohto roka v poli blízko obce Vejen na západe Dánska.

„Už len nález jedného takého náramku by bol prevratný, takže nájsť ich sedem, to je vskutku mimoriadna udalosť,” potvrdil pre médiá hovorca dánskeho národného múzea Peter Pentz.

Dodal, že strieborné i zlaté náramky boli s najväčšou pravdepodobnosťou darom nejakého vikingského vodcu ako odmena jeho verným následovníkom. Zrejme boli súčasťou pokladu, ktorý zahŕňal tiež zlatú reťaz nájdenú na rovnakom poli ešte v roku 1911.

Hodnota nálezu sa peniazmi len ťažko vyčísli, nakoľko len cena samotného kovu sa blíži k státisícom eur, avšak omnoho vyššia je hodnota pokladu z hľadiska historického významu.

Autorské právo: zolotarevaelina / 123RF Reklamní fotografie

You may also like