Nekvalitný spánok? Skúste vymeniť rošty!

by spravca

Čím je človek starší, potrebujete väčšiu oporu v oblasti krížov. Ak trpíte problémami s dolnými končatinami, zamerajte sa na polohovateľný rošt, ktorý podporuje nohy a umožňuje ich nadvihnutie. Rošty do postele pre nás majú naozaj veľmi dôležitú úlohu. Pre matrac vytvárajú stabilnú podkladovú plochu, okrem toho sa vo viacerých prípadoch podieľajú na rovnomernom rozložení celého tela na spacej ploche. Pre jednu osobu je jeden rošt.  Rošty sa vyberajú vždy práve priamo ku konkrétnemu typu matracu, ktorý používate. Ak spíte na pružinovom matraci, v poriadku vám vystačia klasické pevné lištové rošty.

Matrace vyrobené z penových materiálov nedokážu pružiť, a preto potrebujú práve lamelové rošty.

Aký druh si môžem vybrať?

Plné rošty – tieto rošty sú zväčša vyrobené z dreva a sú dierkované, aby nimi mohol prúdiť vzduch. Telu poskytujú dostatočnú oporu, sú totiž pokryté len jednou vrstvou vypchávky.

Drevené rošty – vyrobené z dreva, z pravidla vo veľkosti do troch centimetrov.

Lištové rošty – vzduch dokáže jednoducho prechádzať za pomoci drevených latách. Niektoré druhy sú pružnejšie, avšak všetky typy spomínaných roštov telo dôkladne podopierajú a zaručia mu dokonalý odpočinok.

Pérované rošty – oproti ostatným roštom sú mäkšie, no tiež sú schopné poskytnúť telu maximálnu oporu a pohodlie v kombinácií s vhodným matracom. Určite si rozmyslite kúpu pérovaných rošt s pevnými okrajmi, síce je ich cena výhodnejšia, na druhej strane však zužujú miesto na spanie, čo je nie príliš vhodné pre nás samotných.

Lamelové rošty – v posteliach majú svoje efektívne využitie ako podklad pod matrace. Lamelové rošty nájdeme v obchodoch v rôznych prevedeniach.

Polohovateľné posteľové rošty –  Polohovateľné rošty sú skvelou voľbou pre ľudí, ktorí v posteli radi čítajú alebo sledujú TV. Starší ľudia alebo ľudia so zdravotnými ťažkosťami chrbtice ich ocenia. Pre polohovateľné rošty je potrebné mať aj ohybnejší matrac. Cena za polohovateľné posteľové rošty je vyššia, no rovnako aj samotný komfort.

Aké sú ich hlavné výhody?

Kvalita roštov, odolnosť a použiteľnosť závisí na počte a šírke použitých lamiel a na spôsobe uchytenia lamiel k rámu.

Rošty výrazne predlžujú životnosť našich matracov, pretože preberajú časť záťaže a absorbujú vlhkosť.

Zlepšujú vlastnosti matracov a pri používaní matraca sa matrac dokáže jednoducho prispôsobiť telu spiaceho človeka.

 

You may also like