Vyberáme strešnú krytinu: Podľa čoho sa rozhodnúť?

by spravca

36898028 - the roof of the house with nice window

Každá strešná krytina slúži v prvom rade ako hlavná hydroizolačná vrstva strešného plášťa. Pravdaže to, aký typ strešnej krytiny zvolíme,  podmieňuje viacero faktorov ako druh danej strechy, taktiež hmotnosť strešnej krytiny, kvalita a v neposlednom rade aj cena krytiny.

Podľa čoho sa rozhodujete Vy? Akú krytinu si vyberiete?

Krytina robí celkový dojem domu

Správne zvolená krytina, to nie je len o hydroizolácii Vášho domu, je v tom omnoho viac.  Každý sa rozhoduje podľa niečoho iného, niekto berie do úvahy skúsenosti iných, ďalší sa riadi tým, čo je rokmi overené a trvácne a niekto skrátka zaexperimentuje a ide do celkom nového druhu krytiny.  Vrámci Slovenska sú však stále, aj napriek prieniku plechových krytín, najobľúbenejšími a najčastejšie používanými krytiny pálené keramické, prípadne kvalitná betónová škridla.

Ktorá sa hodí viac kam?

Pálená keramická škridla

Ideálne je ju použiť na rodinných a bytových domoch. Tento typ tradičnej krytiny odolá rôznym zmenám počasia a ostáva nemenná pod vplyvom klimatických zmien vrámci celého Slovenska v akejkoľvek nadmorskej výške. Z toho dôvodu je jednou z najpoužívanejších strešných krytín u nás.

Výhodou tohto typu škridiel je aj ich hladký povrch, vďaka čomu sa na nich neusádza priveľa nečistôt.  Majú skutočne dlhú životnosť, aj viac ako 100 rokov, vysokú odolnosť, skvelé akumulačné vlastnosti a vysokú farebnú stálosť. Jediné, na čo je treba dbať, je zvýšená pozornosť, keďže tieto krytiny sú pomerne krehké a ľahko sa rozbijú.

A čo škridla betónová?

Aj tento typ krytiny je často používaný na strechách rodinných domov a bytov. Jej najväčšou výhodou oproti krytine pálenej je vyššia pevnosť, a teda i odolnosť. Práve vďaka svojej pevnosti je betónová škridla použiteľná aj na miestach, kde často sneží či prší. V snehových oblastiach sa však odporúča použiť krytinu s granulátom, ktorý dokáže na streche udržať súvislú vrstvu snehu, čím vytvára prirodzenú izolačnú vrstvu.

Najväčšími výhodami betónovej krytiny je už spomenutá vysoká odolnosť, ako aj životnosť (dokážu vydržať aj 100 rokov). Rovnako tak mrazuvzdornosť i odolnosť voči požiarom.

Mnohí nesporne ocenia aj to, že o tento typ krytiny sa v podstate netreba starať, keďže má veľmi dobrú samočistiacu schopnosť. Disponuje aj širokým výberom farieb i tvarov.

Pozor si je treba dať len na väčšiu plošnú hmotnosť škridiel, ako aj menšiu farebnú stálosť oproti škridliam keramickým. Betónová krytina je však naopak tvarovo stála.

Rady pre krásnu strechu sú rozličné, záleží od toho, koho sa opýtame na názor, akú škridlu by nám odporúčal. Isté je, že pri výbere vhodnej strešnej krytiny je treba zohľadniť viac, než len to, čo sa nám páči, prípadne čo nám sused odporúča. Vhodné je sa poradiť s odborníkmi, ktorí najlepšie zhodnotia, aký typ škridiel sa najviac hodí na Vašu strechu.

Autorské právo: goliaf888 / 123RF Reklamní fotografie

You may also like