Voňavá levanduľa do každej domácnosti

by spravca

essential oil and lavender flowers

Máloktorá kvetina je taká obľúbená a nádherná ako je práve levanduľa. Môžete ňou prevoňať celý váš šatník, prípadne si spraviť relaxačný levanduľový kúpeľ. Pýtate sa, prečo práve tento kvet? Možno preto, lebo pripomína čerstvo vypraté periny, v ktorých sa úžasne zaspáva. Mnohým ľuďom tiež pripomína dovolenku pri mori či letnú lúku.

Levanduľu môžete pestovať na balkóne v kvetináči, a to v rôznych podobách. Buď ako čerstvé stonky s kvetmi či ako sušený kvet, prípadne môžete využiť i éterický levanduľový olej. Všetky tieto varianty sú ideálne pri výrobe relaxačného kúpeľu, pričom olejček oceníte pri mnohých zdravotných problémoch, prípadne ho môžete použiť aj ako dekoráciu na stôl.

Na prádlo

Aj také žehlenie môže byť príjemnou relaxáciou. Že neveríte? Stačí, keď ešte pred samotným žehlením prádlo nakropíte levanduľovou vodou. Funguje to tak, že do rozprašovača pridáte 4 deci destilovanej vody, deci alkoholu a 2 kvapky levanduľového oleja, Voda sa premení na prírodný minerál odolný voči teplu, a to predovšetkým na bavlnu, krep a flanel. Prádlo následne krásne vonia, odpudzuje mole a nedržia sa v ňom baktérie. Vodu môžete naliať i priamo do žehličky a uvidíte, že tento skvelý trik neoľutujete. Pokiaľ by však mohla zanechať táto voda na textile škvrnu, preložte sušenú levanduľu v textilnom sáčku.

Pre krásne vlasy

Levanduľový éterický olej môžete využiť i na masáž vlasovej pokožky pred umytím vlasov. Ak trpíte lupinami alebo padaním vlasov, levanduľa vám po pár použitiach účinne pomôže, a to nemusíte hľadať ani drahé prípravky v lekárni.  Okrem toho budú vaše vlasy nádherne voňať a výhodou je, že vám stačí len pár kvapiek!

 

Foto: © joanna wnuk / Dollar Photo Club

 

You may also like

Leave a Comment