UVA a UVB žiarenie a ich vplyv na ľudský organizmus

by spravca

Vyhrievanie sa na slniečku je super vec, no nesmie sa to s ním preháňať – inak hrozí doslova „predávkovanie“ UVA a UVB žiarením. Pri nadmernom vystavení slnečnému žiareniu môže dôjsť k nepríjemným popáleninám pokožky. A každé takéto popálenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože…

Koža a UVA

UVA žiarenie aktivuje melanínový pigment, ktorý už je prítomný v bunkách kože. Ide o akýsi obranný mechanizmus ľudskej pokožky, ktorý sa navonok prejavuje ako opálenie. Jeho účinnosť je však zanedbateľná – zatiaľ čo kvalitná opaľovacia hmla či krém pracuje s ochranným faktorom 50, melanín dokáže poskytnúť ochranu kože na úrovni ochranného faktora 4 až 5. UVA tak môže prenikať do hlbších vrstiev kože, kde zasahuje spojivové tkanivo a krvné cievy. Výsledkom je postupná strata elasticity, objavovanie vrások a začínajúce prejavy predčasného starnutia.

Koža a UVB

Produkciu nového melanínu stimuluje aj UVB žiarenie; dokonca až tak, že to vedie k veľkému nárastu tohto pigmentu v priebehu niekoľkých dní. Zatiaľ čo opálenie spôsobené prevažne UVA žiarením vzniká pomerne rýchlo no nevydrží dlho, u UVB je to naopak. Žiarenie UVB tiež zodpovedá za stmavnutie a zhrubnutie vonkajších vrstiev bunkovej steny. V tomto prípade ide o reakciu tela, pomocou ktorej sa bráni ďalšiemu poškodeniu UV žiarením.

Oko, imunitný systém a UV žiarenie

UV žiarenie zasahuje aj oči, nielen pokožku. Zatiaľ čo UVB absorbuje rohovka, UVA prechádza povrchovými vrstvami oka až do šošovky. Rohovka so šošovkou pôsobia ako filtrácia, vďaka ktorej sa k sietnici dostane ani nie 1 % prichádzajúceho ultrafialového žiarenia. UV žiarenie má dokonca vplyv aj na imunitný systém. Predpokladá sa, že absorpcia tohto žiarenia kožou vedie k zmenám v distribúcii a aktivite niektorých kľúčových molekulárnych a bunkových prvkov imunitného systému. Takáto zmena rovnováhy imunitného systému môže znížiť schopnosť tela brániť sa voči niektorým chorobám. Preto sa dôrazne odporúča používať opaľovací krém na pokožku a slnečné okuliare na oči.

Opaľovací krém musí byť

Chystáte sa na dovolenku k moru alebo na hory? Rozhodne si so sebou zbaľte kozmetiku na opaľovanie Photoderm. Prípravky radu Photoderm poskytujú výbornú ochranu proti pôsobeniu UVA aj UVB žiarenia a chránia pokožku už na bunkovej úrovni. Produkty dostanete kúpiť na internete a v každej dobrej lekárni. Môžete sa dokonca zapojiť do súťaže a ak sa na vás usmeje šťastena, dostanete revolučný prípravok na otestovanie zdarma.

Ak sa vám ale na šťastenu nechce čakať, môžete si Photoderm kúpiť vo výhodných balíčkoch spolu s ďalšou kvalitnou kozmetikou. Využijete zľavy vo výške viac ako desať eur alebo akciu 1+1 zadarmo? Ani v jednom prípade nespravíte chybu.

You may also like