Tipy a rady: Ako zariadiť pracovňu či kanceláriu?

by spravca
0 comment

Pretvoriť vašu starú pracovňu na novú, či vytvoriť z prázdnej miestnosti kancelársky priestor, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a zároveň vedieť efektívne zužitkovať pracovný čas, nie je úplne jednoduchá úloha. Poradíme vám, ako na to.

Skôr než začnete bezhlavo nakupovať nábytok, naštudujte si dôkladne pôdorys priestoru. V ešte lepšom prípade si rozmery miestnosti, z ktorej chcete mať pracovňu či kanceláriu, detailne zmerajte. Často sa totiž stáva, že ľuďom sa pri prezeraní katalógov alebo webov niečo zapáči a impulzívne sa rozhodnú pre kúpu aj bez hlbšieho uvažovania. Efektívne využitie priestoru je však pre pracovňu jedným z rozhodujúcich kritérií.

Pred samotnou kúpou by ste si mali tiež ujasniť, kto bude kanceláriu používať. Vy alebo ešte nejaký zamestnanec? Či v prípade home officu napríklad partnerka? Už v predstihu by ste mali vedieť, čo všetko budete v priestoroch pracovne vykonávať a na čo sa bude nábytok využívať. Len na prácu s počítačom a písanie? Alebo aj na niečo náročnejšie? Pracovňa architekta si bude vyžadovať úplne iné priestorové riešenie, ako je tomu napríklad u účtovníka či grafika. Áno, snom každého je krásna a moderná pracovňa, no efektivita a účelovosť by mali pri zariaďovaní hrať takpovediac prvé husle.

Stôl je základ pracovne

Základným kusom každej jednej pracovne či kancelárie je pracovný stôl. Veľkosť samozrejme závisí od toho, koľko osôb za ním bude sedieť. Štandardne má písací stôl hĺbku zhruba 60 centimetrov a šírku okolo 80 cm. Taktiež treba brať ohľad na priestorové obmedzenia vybranej miestnosti. V prípade, že bojujete s malým priestorom, vhodné sú napríklad rôzne pracovné stoly. Ak si vyberáte medzi počítačovými stolmi, majte na pamäti, že tie majú pod hlavnou písacou doskou množstvo poličiek, kde si môžete odložiť napríklad tlačiareň. Na jednej strane ide o úsporu miesta, na tej druhej vám tieto poličky môžu brániť v tom, aby ste si nohy pohodlne vystreli. Čo môže byť po pár hodinách práce pomerne nepríjemný problém.

Na stoličkách nešetrite

Ak existuje jeden kus nábytku do pracovne a kancelárie, do ktorého by ste mali rozhodne investovať, bude to kancelárska stolička. Sedením strávime denne niekedy aj desať hodín, naša chrbtica preto potrebuje kvalitnú oporu, inak si zarábame na rôzne zdravotné problémy. Ak vyberáte stoličky do kancelárie pre zamestnancov, rozhodne nešetrite. Málokto dokáže vykonávať svoju prácu na sto percent, ak sa väčšiu časť dňa necíti pohodlne či dokonca pociťuje bolesť v krku a chrbtici. Na celodenné sedenie v žiadnom prípade nepoužívajte fit loptu, z dlhodobého hľadiska je pre váš chrbát viac škodlivá ako prospešná.

Nezabudnite na svetlo

Tretím veľmi podstatným aspektom pri zariaďovaní kancelárie, respektíve pracovne je svetlo. Aj napriek krásnemu výhľadu z vášho okna by ste pracovný stôl nemali umiestňovať priamo pred okno. Pri hľadení do monitoru počítača, spoza ktorého preniká denné svetlo, sa totiž vaše oči veľmi namáhajú. Svetlo sa počas dňa mení, myslite preto na tento fakt pri umiestňovaní pracovného stola. Veľmi dôležité je aj umelé osvetlenie, ktoré by ste nemali ignorovať, aj keď máte kanceláriu dostatočne presvetlenú denným svetlom. Pri umelom svetle platia isté pravidlá, nikdy ho neumiestňujte tak, aby sa odrážalo od monitoru počítača. Oči sa tak rýchlo unavia a vyčerpajú. Asi netreba spomínať, že svetlo by z tých istých dôvodov nemalo svietiť za žiadnych okolností ani priamo do očí. Okrem stropového osvetlenia by ste si mali zakúpiť aj kvalitnú stolnú lampu s nastaviteľným ramenom, ktoré si prispôsobíte podľa aktuálnej potreby.

Aké štýly dominujú v moderných kanceláriách?

Pri zariaďovaní kancelárie či pracovne mnoho ľudí v posledných rokoch siaha po čistých líniách, strohej elegancii a minimalizme. Veľmi populárne je v súčasnosti aj drevo a rôzne iné prírodné materiály vo forme doplnkov, napríklad kombinácia svetlého dreva a tyrkysových farieb vytvorí z vašej pracovne skutočne útulný a oku lahodiaci priestor. Na trhu dnes nájdete aj mnoho dizajnérskych kúskov a doplnkov, ktorými dodáte pracovni moderný vzhľad. Celkový dojem z miestnosti ovplyvňujú aj úložné priestory. Tie ale už dávno nemusia byť len strohým, chladným a nezaujímavým doplnkom.

Ak hľadáte moderné, no zároveň cenovo dostupné kusy, vyberte si kancelársky nábytok z Möbelixu. Nájdete tu štýlové kancelárske komody, kontajnery a v neposlednom rade aj praktické písacie stoly. Všetko samozrejme závisí od toho, v akých farebných kombináciách a štýloch sa cítite príjemne a kde budete schopní bez problémov pracovať. Na nový dizajn pre vašu kanceláriu či pracovňu nepotrebujete dizajnéra či veľké finančné prostriedky, vsaďte jednoducho na vlastný kus a dobre premyslený výber základných kusov nábytku, prípadne doplnkov. Nielen že bude vaša pracovňa unikátna, ale bude z nej zároveň aj dokonalý priestor na nové pracovné výzvy.

You may also like