Tlačte ekonomicky s laserovou tlačiarňou

by spravca

Ani v dobe digitálnych technológií sa papieru tak úplne nezbavíte. Výber dobrej tlačiarne je preto základ, keďže náklady na tlač môžu byť zásahom do rozpočtu. Ale stačí myslieť ekonomicky a aj náklady viete znížiť.

Myslite a tlačte ekonomicky

Ak chcete na tlači ušetriť, určite si najprv dobre premyslite, či tlačiť vôbec naozaj potrebujete. Veľakrát vám dokumenty postačia v elektronickej podobe. Trendom sú dnes aj „bezpapierové“ kancelárie. Ak už ale potrebujete dokumenty v papierovej podobe, vyberajte si vhodnú tlačiareň.

Výber správnej tlačiarne

Základom je správny výber tlačiarne. Tu si premyslite, na čo budete tlačiareň využívať, aký veľký bude objem dokumentov k tlači a podobne. Ak budete tlačiť veľký objem dokumentov, určite a vám vyplatí laserová tlačiareň, sú lacnejšie a nezasychá v nich atrament.

Podľa potreby zvoľte, či naozaj potrebujete farebnú tlačiareň. Vo väčšine prípadov si vystačíte s čiernobielou, a teda aj lacnejšou variantov.

Ušetrite s náplňou

Pri výmene náplne, toneru, do tlačiarne sa dá tiež dobre ušetriť. Na trhu nájdete veľa náplní priamo od výrobcov, ale verte, že často platíte skôr za značku a výmena sa vám môže pekne predražiť. Ušetriť môžete alternatívnymi náplňami a tonermi. Za výhodnejšiu cenu dostanete rovnakú kvalitu. Navyše môžete často prázdny toner vrátiť a vymeniť za nový so zľavou.

Ekonomický režim tlačiarne

Veľa tlačiarní dnes má možnosť prepnutia do ekonomického režimu. Bude tak tlačiť síce v nižšej kvalite, ale stále dostatočnej. Nie všetko potrebujete mať v najvyššej kvalite. Pre úspory môžete využiť aj recyklovaný papier, obojstrannú tlač alebo tlačiť viac stránok na jeden list.

Prečo zvoliť laserovú tlačiareň?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si vybrať práve laserovú tlačiareň.

  1. Rýchlosť – laserová tlačiarne je zväčša veľmi rýchla, ale samozrejme každá má rýchlosť inú.
  2. Kvalita tlače – pre dostatočné zobrazenie textu stačí tlač o hodnote 300 x 300 DPI, teda obrazových bodov na palec. Čiernobiele laserové tlačiarne majú rozlíšenie omnoho vyššie.
  3. Cena materiálu – asi najväčšia výhoda laserových tlačiarní. Nízke prevádzkové náklady nasleduje aj nízka cena spotrebného materiálnu. Stačí sa pozerať po kompatibilných toneroch, prípadne si kúpiť valec.

Mnoho moderných laserových tlačiarní ponúka aj prepojenie cez Bluetooth alebo WiFi, a nielen cez USB. Obojstranná tlač je tiež už častokrát samozrejmosťou, rovnako ako podpora ďalších operačných systémov ako macOS alebo Linux.

Než si vyberiete do svojej kancelária tlačiareň zvažujte, či ju vôbec budete potrebovať. Rozmyslite si, či si vystačíte s tlačiarňou alebo si kúpite multifunkčné centrum so skenerom a kopírkou. Ale hlavne myslite ekonomicky a ekologicky a netlačte každý kúsok textu, ak naozaj nutne nepotrebujete.

You may also like